Dzisiejsza rocznica

niedziela, 22 lutego 1857

Urodził się Heinrich Rudolf Hertz - niemiecki fizyk, twórca podstaw radiokomunikacji.
View all events.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj73
Yesterday227
Week680
Miesiąc4145
Wszystkie805219

Powered by Kubik-Rubik.de

Blog studenta

 
Pracownia nanotechnologiczna PDF Drukuj Email
Wpisany przez dr Mikołaj Baranowski   
środa, 14 września 2011 18:57

 

Opiekun pracowni:

dr Iwona Gościańska

 

Nowoczesna technologia nanostruktur magnetycznych polega na wykorzystaniu zjawisk rządzących transportem elektronów z uwzględnieniem ich spinowego stopnia swobody. Istotą ćwiczeń w ramach tego laboratorium jest połączenie magnetyzmu i transportu elektronowego w strukturach cienkowarstwowych.

Celem ćwiczeń jest opanowanie podstaw technologii cienkich warstw, more about podstaw magnetyzmu, drug zaznajomienie z podstawowymi metodami charakteryzacji materiałów magnetycznych ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk rządzących transportem elektronowym w obecności pól magnetycznych.

Tematy ćwiczeń pozwalają na praktyczne poznanie zjawisk występujących w magnetycznych strukturach cienkowarstwowych wykorzystywanych w spintronice, poznanie metod pomiarowych, samodzielne przygotowanie próbek do pomiarów, interpretację otrzymanych wyników eksperymentalnych w oparciu o dane literaturowe.

W laboratorium nanotechnologicznym studenci wykonują po cztery ćwiczenia.


 

Eksperymenty

 

1. Pomiar gigantycznego magnetooporu (GMR) w układach typu: wielowarstwa (WW),
zawór spinowy (SV), oraz pseudo-zawór spinowy (PSV).

 

nanot1

Celem ćwiczenia jest obserwacja zjawiska gigantycznego magnetooporu w różnych strukturach magnetycznych wykorzystywanych w spintronice.
 
  
 

2. Wyznaczanie drogi swobodnej w cienkich warstwach permaloju (NiFe) i kobaltu.

 

Celem ćwiczenia jest poznanie podstaw zjawiska transportu elektronowego w strukturach o ograniczonej wymiarowości i jego interpretacja.

 

3. Wyznaczanie temperaturowych zależności namagnesowania w układach cienkowarstwowych (WW, SV, PSV) oraz w materiałach litych (stopy Heuslera, materiały nanokrystaliczne typu FINEMET w postaci taśm amorficznych) przy użyciu magnetometru wibracyjnego (VSM).  

 
Celem ćwiczenia jest poznanie podstawowych wielkości charakteryzujących materiały ferromagnetyczne (namagnesowanie nasycenia, remanencja, pole koercji, temperatura Curie) oraz poznanie specyfiki przemagnesowania cienkich warstw magnetycznych do zastosowań w spintronice.

 

 4. Fotolitografia (Samodzielne naparowanie cienkich warstw miedzi ? IFMPAN, zaprojektowanie i przygotowanie masek oraz wykonanie odwzorowania).

Celem ćwiczenia jest praktyczne poznanie metod otrzymywania cienkich warstw oraz najprostszych metod ich strukturyzacji.

 

 
Literatura
  1. Nanotechnology - Rainer Waser, WILEY-VCH
  2. Magnetism: From Fundamentals to Nanoscal Dynamics - J. Stöhr, H.C. Siegmann, Solid- State Sciences, SPRINGER
  3. Thin Films Science and Technology ? Size Effects in Thin Films ? C.R. Tellier, A.J. Tosser, ELSEVIER
  4. Modern Magnetic Materials ? Principles and Applications, Robert C. O?Handley ?WILEY-VCH
  5. Modern Magnetism ? V. Baryakhtar, B. Ivanov
  6. Handbook of Thin Films Technology ? L.I. Maissel, R. Glang
  1.