Dzisiejsza rocznica

niedziela, 22 lutego 1857

Urodził się Heinrich Rudolf Hertz - niemiecki fizyk, twórca podstaw radiokomunikacji.
View all events.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj71
Yesterday227
Week678
Miesiąc4143
Wszystkie805217

Powered by Kubik-Rubik.de

Blog studenta

Logowanie
 
Projekty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Szymon Krakowski   
sobota, 17 września 2011 14:49

 

Bezpośredni opiekun projektów: 

dr Mikołaj Baranowski, adiunkt ZFWC, kierownik PFiEC, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Proponowane tematy projektów - 2015/2016:

 

Projekt 1

Zastosowanie układów FPGA do akwizycji szybkozmiennych sygnałów analogowych stosowanych w spektroskopii NMR jak i spektroskopii laserowej z rozdzielczością nano/piko sekundową.

Celem projektu jest skonstruowanie układu na bazie układu Artix-7 FPGA wbudowanym w płytę startową Nexys 4 (rys.1).

 

1381869252258 new

 

                                               Rys.1. Płyta startowa Nexys 4 firmy Xilinx

 

Do płyty należy dołączyć szybki przetwornik o rozdzielczości 16 bitów tak by mógł pobierać próbki z szybkością do 20Ms/sek. Sygnały z przetwornika powinny być zapisywane w wbudowanej pamięci DDR na płycie Nexys 4. Przy niższych częstościach próbkowania można wykorzystać wbudowany w płytę Nexys 4 12 bitowy przetwornik AD mogący próbkować sygnały do 1Ms/sek. Całość skonstruowanego układu powinna komunikować się poprzez kartę sieciową z serwerem danych na którym będą zapisywane dane z pomiarów w różnych konfiguracjach (pojedyncze pomiary, sumy z zadaną liczbą uśrednień).

 

Dotychczas zrealizowane projekty:

 

Projekt 1

 

Robo-pająk - projekt informatyczny Laboratorium Elektroniki

Pająk komunikuje się ze światem poprzez połączenie bluetooth, natomiast jego sercem jest mikrokrokontroler Atmel ATMega328p i 6 współtowarzyszących serw modelarskich. Projekt w trakcie realizacji.

 

Etapy budowy:

 

img 0103
img 0105
img 0108
img 0109

 


Projekt 2

Szymon Krakowski - projekt informatyczny: Micro Node Internetu Rzeczy

Mikro-końcówki IoT z interfejsem WiFi to obecnie najbardziej pożądane układy wykonawcze Internetu Rzeczy. Projekt przedstawia podstawowe możliwości najmniejszej obecnie końcówki Internetu Rzeczy WiFi - Noda IoT, jakim jest układ Espressif ?? esp8266.

Układ zawiera ultra niskonapięciowy procesor ARM wykonany w architekturze harvardzkiej, około 100KB pamięci RAM i 4Mb pamięci ROM. Zawiera szereg portów gpio z funkcjami pwm oraz adc. Procesor można programować za pomocą natywnych bibliotek SDK, dostarczonych przez producenta (c++), w środowisku Arduino (c++) oraz za pomocą wygodnego środowiska skryptowego node.mcu - lua dla urządzeń wbudowanych.

Do układu podłączono wyświetlacz wykonany w technologii oled, poprzez szeroko rozpowszechnioną magistralę i2c. Wyświetlacz charakteryzuje się praktycznie nieskończoną wartością kontrastu oraz czasem reakcji rzędu nanosekund.

Prezentacja możliwości końcówki opiera się na następujących możliwościach: użytkownik poprzez stronę www może zadać dowolny ciąg znaków ASCII, który wyświetli się odbiorcy na wyświetlaczu. W przypadku gdy obie osoby posiadają takie same końcówki, zapewniona jest dwustronna komunikacja.

Ani czas ani miejsce nie ograniczają odbiorcy oraz nadawcy, ponieważ system zapewnia zapis ostatniej wiadomości na serwerze danych do czasu następnego zapisu wiadomości.

 

Ekranik2 


 

 

 

Studenci Informatyki Stosowanej

 

Projekt 1

Wykonanie i oprogramowanie pojazdu sterowanego przy pomocy aplikacji napisanej w LabView na potrzeby zajęć prowadzonych w ramach Fizycznego Laboratorium Mikrokomputerowego. 

 

 

imag0406

imag0407

 

Projekt 2

Robot sterowany bezprzewodowo przez oprogramowanie wykonane w LabView na potrzeby zajęć dydaktycznych realizowanych w ramach Fizycznego Laboratorium Mikrokomputerowego.

  

im009339

 

 

 

Studenci Fizyki

 

Projekt 3

Opracowanie i oprogramowanie stanowiska pomiarowego do wyznaczania współczynnika przewodnictwa cieplnego metali na potrzeby ćwiczeń prowadzonych w ramach Pracowni Fizycznej I.

 

imag0405

 

Projekt 4

Opracowanie i oprogramowanie stanowiska pomiarowego do wyznaczania ciepła właściwego powietrza metodą kalorymetryczną na potrzeby ćwiczeń prowadzonych w ramach Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego.

 

imag0404

 

Poprawiony: piątek, 01 września 2017 12:24