Laboratorium Izotopów PDF Drukuj Email

Bezpośredni opiekunowie laboratorium:

Prof. dr hab. Krystyna Hołderna-Natkaniec,

Prof. dr hab. Marek Szafrański,

Prof. dr hab. Marceli Kaczmarski.

Opiekę nad pracownią oraz zajęcia specjalistyczne prowadzi

Inspektor Ochrony Radiologicznej IOR-1 mgr Rafał Pietrzyk

W pracowni izotopów, na potrzeby studentów Pracowni Fizycznej i Elektroniki Cyfrowej, studentów Bloku Ochrony Środowiska  jak też kursantów Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej dokonywać można pomiarów skażeń powierzchni dawek oraz mocy dawek za pomocą wielu przyrządów dozymetrycznych zarówno mobilnych jak tez stacjonarnych. Ponadto zestaw ćwiczeń obejmuje badanie skuteczności osłon przed promieniowanie beta i gamma. Na wyposażeniu pracowni znajduje się także spektrometr do rozpoznawania pierwiastków promieniotwórczych na podstawie ich widm energetycznych.

Ponadto ćwiczenia wykonywane przez studentów w laboratorium pozwalają na zapoznanie się z różnymi rodzajami promieniowania jądrowego i metodami jego detekcji. Studenci badają oddziaływanie promieniowania z materią, oceniają zależność pochłaniania od rodzaju ośrodka, jego grubości i energii stosowanego promieniowania. Pozwala to oszacować, które z badanych absorbentów można stosować jako osłony biologiczne.

izotopy3

W pracowni obecnie możliwe są do realizacji dwa tematy.

izotopy6

Badanie absorpcji promieniowania jądrowego

Ćwiczenie ma na celu zapoznanie się z techniką detekcji i podstawowymi własnościami promieniowania jądrowego, w szczególności oddziaływania tego promieniowania z materią. Badanie pochłaniania promieniowania β i γ przez różne absorbenty pozwala na sprawdzenie stosowalności prawa absorpcji i wyznaczenie liniowych współczynników absorpcji dla różnych materiałów.

izotopy4

Analiza widm promieniowania γ

Badanie widm promieniowania γ daje możliwość zapoznania się z metodą spektroskopii scyntylacyjnej. W ćwiczeniu ustala się parametry pracy spektrometru, wykonuje się jego kalibrację oraz identyfikuje się widma nieznanych izotopów. W trakcie analizy wyników wykorzystuje się oprogramowanie pozwalające na numeryczną analizę widma.

izotopy5

502. BADANIE ABSORPCJI PROMIENIOWANIA b

1. Jądro atomowe, modele jądra.

2. Promieniotwórczość naturalna, izotopy pierwiastków, prawa rządzące przemianami promieniotwórczymi, wielkości i jednostki promieniowania jonizującego.

3. Rozpad a, prędkość i energia cząstek a, widma cząstek a, absorpcja cząstek a; zasięg, jonizacja i zdolność hamowania.

4. Rozpad b, podstawy teorii rozpadu b, prędkość i energia cząstek b, widma cząstek b.

5. Promieniowanie g, oddziaływanie promieniowania g z materią.

6. Oddziaływanie promieniowania b z materią:

- prawo pochłaniania, liniowy i masowy współczynnik absorpcji, grubość połówkowa,

- zasięg, jonizacja i straty energii,

- związek między zasięgiem i energią cząstek b,

7. Detektory promieniowania jądrowego, charakterystyka gazowego detektora promieniowania, komora jonizacyjna, licznik proporcjonalny, licznik Geigera- Mullera, licznik scyntylacyjny.

8. Spektrometria promieniowania jądrowego.

4. B. Jaworski, A. Dietłaf – Kurs fizyki, t. III, PWN, Warszawa,

5. Ćwiczenia laboratoryjne z fizyki dla zaawansowanych pod red. F. Kaczmarka, PWN, Warszawa,

6. I.W. Sawieliew, Wykłady z fizyki, t. III, PWN, Warszawa,

7. R. Szepke – Radiometria stosowana, Wyd. Nauk. Techn., Warszawa.

503. BADANIE ABSORPCJI PROMIENIOWANIA g

1. Jądro atomowe, modele jądra.

4. Rozpad b, podstawy teorii rozpadu b, prędkość i energia cząstek b, widma cząstek b, oddziaływanie promieniowania b z materią.

5. Promieniowanie g, widmo promieniowania g, oddziaływanie promieniowania g z materią:

- absorpcja fotoelektryczna,

- rozpraszanie komptonowskie,

- tworzenie się par elektron – pozyton,

- prawo pochłaniania, liniowy i masowy współczynnik absorpcji, grubość połówkowa.

6. Detektory promieniowania jądrowego, charakterystyka gazowego detektora promieniowania, komora jonizacyjna, licznik proporcjonalny, licznik Geigera- Mullera, licznik scyntylacyjny.

7. Spektrometria promieniowania g, analizator wielokanałowy.

7. R. Szepke – Radiometria stosowana, Wyd. Nauk. Techn, Warszawa

8. W. Łobodziec – Dozymetria promieniowania jonizującego w radioterapii, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice.

504. ANALIZA WIDM PROMIENIOWANIA g

- absorpcja fotoelektryczna,

- rozpraszanie komptonowskie,

- tworzenie się par elektron – pozyton,

7. Spektrometria promieniowania g, analizator wielokanałowy.

7. R. Szepke – Radiometria stosowana, Wyd. Nauk. Techn, Warszawa

Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2017 17:07