Logo Kultura
Warszawa, 27-11-98, piątek

Belka

Joshua Redman na urodzinowym koncercie Radia Jazz

Amerykański saksofonista Joshua Redman przyleciał czwartek do Polski. Wieczorem wystąpi w warszawskiej Sali Kongresowej. Ten jedyny w Polsce koncert muzyka uświetni drugie urodziny Radia Jazz.

Redman podczas warszawskiego koncertu promować będzie swój najnowszy album "Timeless Tales (for Changing Times)", na który muzyk wybrał 10 standardów muzyki w tym utwory m.in. Gershwina, The Beatles, Boba Dylana i Prince'a.

O swojej muzyce mówi: "gram muzykę, którą trudno określić i chyba dlatego nazywa się ją jazzem". Redman na co dzień słucha także klasyki i rocka.

Ceni sobie pracę w studiu, ale nie wyobraża sobie życia bez koncertów. "Na scenie mogę improwizować, a bez improwizacji nie byłoby jazzu, ani w ogóle muzyki" - dodaje saksofonista.

Joshua Redman jest synem legendarnego muzyka Deweya Redmana. Mimo młodego wieku - ma 29 lat - należy do najpopularniejszych obecnie muzyków jazzowych. Nazywany jest Milesem Davisem saksofonu. Na swoim koncie ma już prawie wszystkie ważniejsze nagrody jazzowe.

Drugi jego autorski album zebrał prawie wszystkie nagrody jazzowe. Wówczas też Joshua wrócił do nazwiska ojca (wcześniej nosił nazwisko matki - Shedroff). Redman bardzo często występuje, gra ok. 250 koncertów rocznie.

Radio Jazz rozpoczęło działalność 4 grudnia 1996 roku. W programie rozgłośni dominuje muzyka - oczywiście jazzowa. Jedyną rockową audycją jest niedzielny program Zbigniewa Hołdysa. W Radiu Jazz nie ma wiadomości politycznych, ani gospodarczych. Zasięg rozgłośni obejmuje Warszawę i Kraków.

Szef Radia Jazz Mariusz Adamiak twierdzi, że rozgłośni słucha ok. 80 tys. ludzi, głównie młodzieży.


Wszelkie prawa do "Dziennika Internetowego PAP" i wszystkich materiałów zamieszczanych w tym dzienniku są zastrzeżone na rzecz Polskiej Agencji Prasowej. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zezwolenia PAP jest wzbronione.

Naruszenie praw wyłącznych PAP skutkuje odpowiedzialność prawną naruszyciela, określoną w przepisach prawa, w szczególności w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i przepisach kodeksu cywilnego.