Mam już trochę dość. PRogram wyceniony (specjalnie nie piszę wart) na taką kwotę za jaką roczną licencję kupuje moja Uczelnia powinien działać lepiej! Skandaliczny czas uruchamiania na najnowszych komputerach (3,5 minuty na najnowszym maku? litości! Często w międzyczasie zdążę odpalić PSPP, policzyć i zamknąć), tworzenie swoich katalogów mimo odznaczenia tego w opcjach, znikanie ikonek na belkach, otwieranie raportu w zmaksymalizowanym oknie, ignorowanie ustawień opcji dotyczących raportów oraz zawieszanie się. To są bolączki wersji beta, a nie programu, który obecną wersję aktualizował już z 3 razy. Pomyślałem jednak, że może ludzie w IBM/SPSS tego nie wiedzą, że ich program działa jak … (wstawić dowolne słowo – ja mam niestety na końcu języka same obraźliwe). Stąd pomysł na petycję – opiszmy błędy i zgłośmy do firmy z prośbą o usunięcie. W najgorszym wypadku tego nie zrobią, a wtedy są inne programy – często darmowe, a te kilkadziesiąt tysięcy Uczelnia przeznaczy na coś pożyteczniejszego. Otwieram listę:

1. Czas otwierania się programu [update: rozmowa z PredictiveSolutions pozwoliła zdefiniować problem po stronie mojego komputera, lecz nadal nie wiadomo jak go rozwiązać]
  2. Gubienie niektórych opcji z ustawień (lokalizacja plików roboczych, polecenia w raporcie)
  3. Znikanie ikonek wraz z paskami narzędziowymi
  4. Zawieszanie się przy próbie skorzystania z pomocy
  5. Aby wpisać nazwę zmiennej trzeba kliknąć trzy razy: wskazać komórkę, zaznaczyć zawartość, napisać. Krok 2 jest niepotrzebny
  6. Zmiana kolejności zmiennych wymaga ciągłego machania myszką – po dojechaniu na początek SPSS nie raczy przesuwać listy zmiennych
  7. Często zawodzą skróty CTRL+C, CTRL+V – trzeba korzystać z menu Edycja
  8. W testach nieparametrycznych trzeba zmieniać poziom pomiaru zmiennej na ilościowy, aby program nie twierdził „Nie można obliczyć”
  9. Tłumaczenie! Nowe oznaczenia na rozkład F, „ist.” zamiast „p”, itd.

Proszę pisać do mnie lub zostawiać uwagi w komentarzach a ja to zbiorę i wyślę do odpowiedzialnych w firmie IBM/SPSS

Czy jest jakaś alternatywa? Tak: tutaj.

AD. 3:

Na Mac’u wystarczy w terminalu użyć:
killall -u {CURRENT_USER} cfprefsd
rm -fR ~/Library/Preferences/com.ibm.spss.plist