Jeśli nie SPSS to co? [update]

Dodano: 2017-01-13

Jeśli ktoś z użytkowników SPSS nie boi się angielskich poleceń i potrzebuje podstwowych analiz (statystyka opisowa, różnice, analiza wariancji, korelacja i regresja, analiza czynnikowa) to polecam JASP – program wzorowany na SPSS (autorzy piszą, że tak powinien wyglądać SPSS ;-).

Program jest rozwojowy, tworzony przez środowisko akademickie. Oprócz podejścia częstościowego do statystyki jest też implementowane podejście Bayesowskie. Polecam!

Jeszcze wygodniejszy jest jego brat bliźniak (bez Bayesa, ale za to z modułami nieparametrycznymi) JAMOVI – to program tworzony przez tych samych autorów z celem zdefiniowanym jako: zastąpić SPSS na uczelniach wyższych.


 

 

W linkach podana jest strona z zestawieniem darmowego oprogramowania statystycznego. Ale najładniejszy (na 2013 😉 soft jaki znalazłem to SOFA – Statistics Open For All. Program młody, lecz ciągle rozwijany. Wersja bieżąca (1.3.3) pokrywa 75% potrzeb studentów psychologii i kognitywistyki. W programie są ładne wykresy, wszystkie statystyki opisowe, import z GoogleDocs oraz pomoc w wyborze testów. A wszystko w ładnej oprawie na licencji AGPL3.

Ponieważ nie ma [jeszcze] polskiej wersji zabieram się za tłumaczenie. Wszystkich chętnych zapraszam na stronę SOFA

Bardziej tradycyjny, darmowy, uproszczony SPSS pod nazwą PSPP jest do ściągnięcia tutaj (Linux, Windows, OS X).

Inne  darmowe pakiety statystyczne lub programy można znaleźć tutaj oraz tutaj a jak ktoś nie chce nic instalować może dokonać prostych analiz bezpośrednio na www w StatCrunch [instrukcje wideo].

Osoby lubiące i znające Excela będą zachwycone dodatkiem Real Statistics Using Excel, w którym jest zaimplementowana duża liczba funkcji statystycznych (przy okazji polecam też stronę tego dodatku jako źródło informacji).