Jak na maku napisać artykuł w stylu APA bez męczenia się z formatowanem?

Po pierwsze – nie używać Worda. Niestety Pages też odpada i wszystkie edytory WYSIWYG. Przez chwilę korzystałem z szablonu w Pages i za pomocą styli, makr w TextWranglerze i EndNote wszystko w miarę działało. Niestety w momencie eksportu cała konstrukcja się waliła.

A ponieważ nie wierzę, że tylko ja borykam się z tym problemem poszukałem i znalazłem: Markdown (a właściwie jego dialekt RMarkdown) w RStudiu plus LaTeX. Tu i tu kilka pakietów i w końcu wszystko działa a ja mam ślicznie sformatowane dokumenty. Co będzie potrzebne:

 • RStudio i R-project (R to serce, Studio to tylko nakładka)
 • pakiety dodatkowe:
  • papaja – polecenia:
   • install.packages(„devtools”)
   • devtools::install_github(„crsh/papaja”)
  • captioner (polecenie: install.packages(„captioner”) – automatyczna numeracja wykresów i tabel)
 • MacTeX (kompilator LaTeX’a dla maka, polecam wersję basic)
 • BibDesk (manager literatury – prosty, wszystko w plikach tekstowych, możliwość przechowania plików PDF)

Po instalacji i wybraniu nowego dokumentu Rmd wybieramy z szablonów artykuł APA i … zaczynamy pisać 🙂

W szablonie są oczywiste miejsca czekające na treść oraz ustawienia, które zmieniamy wpisując „yes”, „no” lub inne wartości.

Warto dodać do RStudio dodatek (na górnej belce Addins) o nawie „citr” – ułatwia odnajdowanie pozycji literatury w pliku *.bib i wstawianie do tekstu.

Teraz w dowolnym momencie możemy użyć KNIT (przycisk nad tekstem) aby pojawił się dokument sformatowany jak proof (słowo „jou” w ustawieniach) lub manuskrypt („man”).

Można też uzyskać DOC wordowskiego, ale nie wszystko zadziała dobrze – szczególnie tabele mogą mieć problem z konwersją. Ale komu potrzebny jest Word 😉

Przy okazji – podczas pierwszej kompilacji Rmd do Pdf’a pewnie wyskoczą błędy. Nie trzeba się tym zrażać 99% spowodowanych jest brakiem paczek z LaTeX’a, które można doinstalować w programie TeX Live Utility (instalowany razem z MacTeXem). Trzeba tylko zajrzeć do pliku *.log i zobaczyć jakiej „paczka.sty” brakuje.

No i bonus – coraz więcej wydawców akceptuje pliki *.tex, które powstają podczas używanego opisanego powyżej frameworka, nie wspominając już o integracji z R – wszystkie obliczenia mogą być wykonane dynamicznie podczas tworzenia Pdf’a a ich wyniki wplatane w tekst – co za wygoda!

Powyższy framework można też ustawić na komputerze z windowsem lub linuksem – jedynie dystrybucja LaTeX’a będzie miała inną nazwę.

Jeśli ktoś potrzebuje polskiej wersji APA, to wśród plików pakietu papaja musi podmienić apa6.tex i skeleton.Rmd a w katalogu w którym umieści swój plik *.Rmd umieścić apa_sty.cpl (pliki PL do pobrania tu)

Jeśli nie SPSS to co? [update]

Dodano: 2017-01-13

Jeśli ktoś z użytkowników SPSS nie boi się angielskich poleceń i potrzebuje podstwowych analiz (statystyka opisowa, różnice, analiza wariancji, korelacja i regresja, analiza czynnikowa) to polecam JASP – program wzorowany na SPSS (autorzy piszą, że tak powinien wyglądać SPSS ;-).

Program jest rozwojowy, tworzony przez środowisko akademickie. Oprócz podejścia częstościowego do statystyki jest też implementowane podejście Bayesowskie. Polecam!

Jeszcze wygodniejszy jest jego brat bliźniak (bez Bayesa, ale za to z modułami nieparametrycznymi) JAMOVI – to program tworzony przez tych samych autorów z celem zdefiniowanym jako: zastąpić SPSS na uczelniach wyższych.


 

 

W linkach podana jest strona z zestawieniem darmowego oprogramowania statystycznego. Ale najładniejszy (na 2013 😉 soft jaki znalazłem to SOFA – Statistics Open For All. Program młody, lecz ciągle rozwijany. Wersja bieżąca (1.3.3) pokrywa 75% potrzeb studentów psychologii i kognitywistyki. W programie są ładne wykresy, wszystkie statystyki opisowe, import z GoogleDocs oraz pomoc w wyborze testów. A wszystko w ładnej oprawie na licencji AGPL3.

Ponieważ nie ma [jeszcze] polskiej wersji zabieram się za tłumaczenie. Wszystkich chętnych zapraszam na stronę SOFA

Bardziej tradycyjny, darmowy, uproszczony SPSS pod nazwą PSPP jest do ściągnięcia tutaj (Linux, Windows, OS X).

Inne  darmowe pakiety statystyczne lub programy można znaleźć tutaj oraz tutaj a jak ktoś nie chce nic instalować może dokonać prostych analiz bezpośrednio na www w StatCrunch [instrukcje wideo].

Osoby lubiące i znające Excela będą zachwycone dodatkiem Real Statistics Using Excel, w którym jest zaimplementowana duża liczba funkcji statystycznych (przy okazji polecam też stronę tego dodatku jako źródło informacji).

 

Procedura naprawy sprzętu

Ponieważ nasze wyposażenie objęte jest ubezpieczeniem podaję kroki, aby naprawić sprzęt w jego ramach:

 1. Zgłoszenie awarii do Działu Administracyjno-Gospodarczego UAM (_wzór_)
 2. Odczekać 5 dni roboczych i oddać do naprawy. W ciągu tych dni Ubezpieczyciel ma prawo skontaktować się i umówić na „wizję lokalną” będącą podstawą wyceny kosztów awarii
 3. Serwisant oprócz faktury za naprawę powinien wystawić ekspertyzę opisującą uszkodzenia a także (KONIECZNIE) prawdopodobne przyczyny usterki
 4. Fakturę opłacamy z Funduszu statutowego = z pieniędzy zakładu
 5. Po przyznaniu odszkodowania (_przeksięgowanie_) należy wysłać pismo do Działu Księgowego UAM z prośbą o przeksięgowanie pieniędzy przyznanych przez Ubezpieczalnie na konto Instytutu.

Ubezpieczenie nie obejmuje awarii, których koszt naprawy nie przekracza 500 PLN.

Bezprzewodowy UAM

Powoli zbliżamy się do momentu, w którym bezprzewodowy dostęp do internetu stanie się faktem. Aby z niego korzystać należy skonfigurować komputer używając swojego konta w sieci AMU-net. Po szczegóły odsyłam na oficjalną stronę eduroam.amu.edu.pl. Pracownicy, którzy nie mają konta w sieci mogą je otrzymać  wypełniając formularz ze strony CI i wysyłając go faxem (061 829 26 69) lub osobiście dostarczając do Centrum Informatycznego na ul. Umultowskiej.

Ksero jako drukarka (w Instytucie)

Wraz z zakupem nowego ksera Canon IR3300 pojawiła sie możliwość używania go jako drukarki sieciowej, czyli można wysyłać dokumenty bezpośrednio na ksero do pokoju 69. Niezbędny sterownik (Windows) można pobrać ze strony producenta. Kserograf Canona umożliwia także skanowanie czarno-białych dokumentów.

Użytkownicy Mac OS X poprostu dodają drukarkę korzystając z AppleTalk, linuxowcy GENERIC, PCL6 – sprawdzone – działa 🙂

Ksero jest pod adresem 150.254…..

Spolszczenie SPSS

Ponieważ pojawia się dużo zapytań o spolszczenie do SPSS Statistics wyjaśniam. Instalacja wersji 17 jest pierwszą wersją programu, w której interfejs programu i plik raportu może być w dowolnym (oferowanym języku). Po instalacji przegranej wersji domyślnie ustawiony jest język angielski – należy w menu Edycja -> Opcje, w zakładce Ogólne przestawić sobie na taki język jaki chcemy.

obrazek-6

Poprzednie wersjie programu nie mają takiej możliwości – są w języku w jakim zostały skompilowane – Instytut posiada SPSS 14 w wersji polskiej i angielskiej.