Jak na maku napisać artykuł w stylu APA bez męczenia się z formatowanem?

Po pierwsze – nie używać Worda. Niestety Pages też odpada i wszystkie edytory WYSIWYG. Przez chwilę korzystałem z szablonu w Pages i za pomocą styli, makr w TextWranglerze i EndNote wszystko w miarę działało. Niestety w momencie eksportu cała konstrukcja się waliła.

A ponieważ nie wierzę, że tylko ja borykam się z tym problemem poszukałem i znalazłem: Markdown (a właściwie jego dialekt RMarkdown) w RStudiu plus LaTeX. Tu i tu kilka pakietów i w końcu wszystko działa a ja mam ślicznie sformatowane dokumenty. Co będzie potrzebne:

 • RStudio i R-project (R to serce, Studio to tylko nakładka)
 • pakiety dodatkowe:
  • papaja – polecenia:
   • install.packages(„devtools”)
   • devtools::install_github(„crsh/papaja”)
  • captioner (polecenie: install.packages(„captioner”) – automatyczna numeracja wykresów i tabel)
 • MacTeX (kompilator LaTeX’a dla maka, polecam wersję basic)
 • BibDesk (manager literatury – prosty, wszystko w plikach tekstowych, możliwość przechowania plików PDF)

Po instalacji i wybraniu nowego dokumentu Rmd wybieramy z szablonów artykuł APA i … zaczynamy pisać 🙂

W szablonie są oczywiste miejsca czekające na treść oraz ustawienia, które zmieniamy wpisując „yes”, „no” lub inne wartości.

Warto dodać do RStudio dodatek (na górnej belce Addins) o nawie „citr” – ułatwia odnajdowanie pozycji literatury w pliku *.bib i wstawianie do tekstu.

Teraz w dowolnym momencie możemy użyć KNIT (przycisk nad tekstem) aby pojawił się dokument sformatowany jak proof (słowo „jou” w ustawieniach) lub manuskrypt („man”).

Można też uzyskać DOC wordowskiego, ale nie wszystko zadziała dobrze – szczególnie tabele mogą mieć problem z konwersją. Ale komu potrzebny jest Word 😉

Przy okazji – podczas pierwszej kompilacji Rmd do Pdf’a pewnie wyskoczą błędy. Nie trzeba się tym zrażać 99% spowodowanych jest brakiem paczek z LaTeX’a, które można doinstalować w programie TeX Live Utility (instalowany razem z MacTeXem). Trzeba tylko zajrzeć do pliku *.log i zobaczyć jakiej „paczka.sty” brakuje.

No i bonus – coraz więcej wydawców akceptuje pliki *.tex, które powstają podczas używanego opisanego powyżej frameworka, nie wspominając już o integracji z R – wszystkie obliczenia mogą być wykonane dynamicznie podczas tworzenia Pdf’a a ich wyniki wplatane w tekst – co za wygoda!

Powyższy framework można też ustawić na komputerze z windowsem lub linuksem – jedynie dystrybucja LaTeX’a będzie miała inną nazwę.

Jeśli ktoś potrzebuje polskiej wersji APA, to wśród plików pakietu papaja musi podmienić apa6.tex i skeleton.Rmd a w katalogu w którym umieści swój plik *.Rmd umieścić apa_sty.cpl (pliki PL do pobrania tu)