Zamiast SPSS

Wreszcie napotkałem program statystyczny, który łączy to co najlepsze z kilku źródeł – JAMOVI i jest dopasowany zarówno do początkujących jak i umożliwia dodawanie własnych analiz bardziej zaawansowanym.

Wystarczy studentom i nie ogranicza naukowców. Nic tylko wykrzyknąć hura! i zainstalować 🙂 No i jest: 1) darmowy, 2) otwarty z błyskawicznym wsparciem przez forum lub twittera.

Wersja 8.0.2 pokrywa większość potrzeb studentów naszego Instytutu, łącznie z  analizą czynnikową oraz analizą rzetelności. Można też edytować dane bezpośrednio w programie, ale jak wskaże się plik excela to edycja „tam” odświeża wyniki w programie!

Co mnie wkurza w SPSS?

Mam już trochę dość. PRogram wyceniony (specjalnie nie piszę wart) na taką kwotę za jaką roczną licencję kupuje moja Uczelnia powinien działać lepiej! Skandaliczny czas uruchamiania na najnowszych komputerach (3,5 minuty na najnowszym maku? litości! Często w międzyczasie zdążę odpalić PSPP, policzyć i zamknąć), tworzenie swoich katalogów mimo odznaczenia tego w opcjach, znikanie ikonek na belkach, otwieranie raportu w zmaksymalizowanym oknie, ignorowanie ustawień opcji dotyczących raportów oraz zawieszanie się. To są bolączki wersji beta, a nie programu, który obecną wersję aktualizował już z 3 razy. Pomyślałem jednak, że może ludzie w IBM/SPSS tego nie wiedzą, że ich program działa jak … (wstawić dowolne słowo – ja mam niestety na końcu języka same obraźliwe). Stąd pomysł na petycję – opiszmy błędy i zgłośmy do firmy z prośbą o usunięcie. W najgorszym wypadku tego nie zrobią, a wtedy są inne programy – często darmowe, a te kilkadziesiąt tysięcy Uczelnia przeznaczy na coś pożyteczniejszego. Otwieram listę:

  1. Czas otwierania się programu [update: rozmowa z PredictiveSolutions pozwoliła zdefiniować problem po stronie mojego komputera, lecz nadal nie wiadomo jak go rozwiązać]
  2. Gubienie niektórych opcji z ustawień (lokalizacja plików roboczych, polecenia w raporcie)
  3. Znikanie ikonek wraz z paskami narzędziowymi
  4. Zawieszanie się przy próbie skorzystania z pomocy
  5. Aby wpisać nazwę zmiennej trzeba kliknąć trzy razy: wskazać komórkę, zaznaczyć zawartość, napisać. Krok 2 jest niepotrzebny
  6. Zmiana kolejności zmiennych wymaga ciągłego machania myszką – po dojechaniu na początek SPSS nie raczy przesuwać listy zmiennych
  7. Często zawodzą skróty CTRL+C, CTRL+V – trzeba korzystać z menu Edycja
  8. W testach nieparametrycznych trzeba zmieniać poziom pomiaru zmiennej na ilościowy, aby program nie twierdził „Nie można obliczyć”
  9. Tłumaczenie! Nowe oznaczenia na rozkład F, „ist.” zamiast „p”, itd.

 

Proszę pisać do mnie lub zostawiać uwagi w komentarzach a ja to zbiorę i wyślę do odpowiedzialnych w firmie IBM/SPSS

 

Czy jest jakaś alternatywa? Tak: tutaj.

AD. 3:

Na Mac’u wystarczy w terminalu użyć:
killall -u {CURRENT_USER} cfprefsd
rm -fR ~/Library/Preferences/com.ibm.spss.plist

Obliczenia statystyczne on-line

W siecie jest wiele ciekawych stron z gotowymi kalkulatorami statystycznymi. Podejrzewam, że jakby dobrze poszukać to całą statystykę można policzyć on-line. Spróbuję to udowodnić gromadząc tutaj linki do takich stron:


Adres: SocialStatistics.com

Poziom istotności do powyższych: Quick P Value Calculators


Adres: Statistics Calculators  – 104 kalkulatory. Z ciekawszych:


Adres: EasyCalculation.com – cała masa kalulatorów, statystyczne to tylko jeden z działów. Ciekawsze:


Adres: Vassarstats.net – Aplety są starannie zrobione i jest ich dużo, w tym trudno znajdowalne gdzie indziej
(np. dokładny test Fischera, który wymaga dużych mocy obliczeniowych). Do tego jest też przystępny podręcznik online [zgłoszone przez prof. Robert Lew – dziękuję]


Adres: Simple Interactive Statistical Analysis – oprócz tradycyjnych testów wiele przydatnych procedur:

 

Jeśli nie SPSS to co? [update]

Dodano: 2017-01-13

Jeśli ktoś z użytkowników SPSS nie boi się angielskich poleceń i potrzebuje podstwowych analiz (statystyka opisowa, różnice, analiza wariancji, korelacja i regresja, analiza czynnikowa) to polecam JASP – program wzorowany na SPSS (autorzy piszą, że tak powinien wyglądać SPSS ;-).

Program jest rozwojowy, tworzony przez środowisko akademickie. Oprócz podejścia częstościowego do statystyki jest też implementowane podejście Bayesowskie. Polecam!

Jeszcze wygodniejszy jest jego brat bliźniak (bez Bayesa, ale za to z modułami nieparametrycznymi) JAMOVI – to program tworzony przez tych samych autorów z celem zdefiniowanym jako: zastąpić SPSS na uczelniach wyższych.


 

 

W linkach podana jest strona z zestawieniem darmowego oprogramowania statystycznego. Ale najładniejszy (na 2013 😉 soft jaki znalazłem to SOFA – Statistics Open For All. Program młody, lecz ciągle rozwijany. Wersja bieżąca (1.3.3) pokrywa 75% potrzeb studentów psychologii i kognitywistyki. W programie są ładne wykresy, wszystkie statystyki opisowe, import z GoogleDocs oraz pomoc w wyborze testów. A wszystko w ładnej oprawie na licencji AGPL3.

Ponieważ nie ma [jeszcze] polskiej wersji zabieram się za tłumaczenie. Wszystkich chętnych zapraszam na stronę SOFA

Bardziej tradycyjny, darmowy, uproszczony SPSS pod nazwą PSPP jest do ściągnięcia tutaj (Linux, Windows, OS X).

Inne  darmowe pakiety statystyczne lub programy można znaleźć tutaj oraz tutaj a jak ktoś nie chce nic instalować może dokonać prostych analiz bezpośrednio na www w StatCrunch [instrukcje wideo].

Osoby lubiące i znające Excela będą zachwycone dodatkiem Real Statistics Using Excel, w którym jest zaimplementowana duża liczba funkcji statystycznych (przy okazji polecam też stronę tego dodatku jako źródło informacji).

 

Restrukturyzacja zmiennych niezależnych na zależne w SPSS

Czasami dostaniemy, czasami wpiszemy dane w ten sposób, że powtarzając liczbę porządkową umieszczamy dane z kolejnych pomiarów jeden pod drugim. Nie ma w tym nic złego, ale SPSS wymaga do testów dla danych zależnych wpisania wyników w kolejnych kolumnach, a nie pod spodem. Zamiast przepisywać wszsytko można skorzystac z polecenia Restrukturyzuj dane w menu Dane. Po uruchomieniu kreatora i odpowiedzeniu na kilka pytań dane zmienią swój układ.

Przekształcenia sa możliwe w obydwu kierunkach. Warunkiem poprawnego działanie tej operacji jest bezbłednie zakodowana lp obserwacji i lp badania.

SPSS dla opornych

Tym linkiem zapoczątkowuję zbiór ciekawych stron i dokumentów obecnych w sieci, dzięki którym osoby zaczynające przygodę z SPSSem (najgorszym i jednocześnie najprostszym programem statystycznym 😉 będą mogły zredukować poziom niewiedzy. Istotnie zredukować.

Mam nadzieję, że zbiór wyczerpie tematy poruszane cyklicznie przez studentów i nie tylko, a sprowadzające się co odwiecznego pytania: JAK ZACZĄĆ?