Marek Kamiñski: Solo in Antarctica

04.12.1995

Do Bieguna Południowego pozostały tylko 773 km. To już prawie połowa drogi!

Według współrzędnych geograficznych Marek Kamiński znajduje się w pobliżu Neptune Range i Williams Hills. Są to tereny odkrytych skał, gdzie bardzo silne wiatry zdmuchują pokrywę śnieżną.

Do dnia 02.12.1995 otrzymywaliśmy z systemu satelitarnego Argos komunikaty o złej pogodzie. dzisiejsza wiadomość to: All OK.

Na obecnym odcinku trasy ilość szczelin zmniejsza się, a na ich miejsce pojawiają się coraz liczniejsze zastrugi. Są to formowane przez wiatr twarde zaspy w kształcie fal o wysokości od 0,5 do 5 m. W tym trudnym terenie, przy towarzyszących polarnikowi niekorzystnych warunkach: biała ciemność, silne wiatry i temperaturze dochodzącej do -35° C, marsz jest bardzo skomplikowany. Człowiek jest wciąż niepewny swego otoczenia, przedmioty nie dają żadnego cienia, a ich kontury zupełnie się rozpływają. Nierówności terenu dostrzega się w ostatniej chwili, kiedy jest już za późno na ich ominięcie. Często kończy się to upadkiem i trzeba rozpaczliwych wysiłków, żeby się znów podnieść.

Wierzymy, że ta trudna walka Marka Kamińskiego z najsurowszymi na kuli ziemskiej warunkami atmosferycznymi, ten zacięty wyścig z czasem zostaną uwieńczone sukcesem. Zmagania Marka Kamińskiego ze zlodowaciałym kontynentem Antarktydy i jej surowym klimatem, a jednocześnie realizacja marzenia z dzieciństwa o zdobyciu Bieguna Południowego, czyż nie jest to podobne do zmagań dzieci z ciężką chorobą nowotworową, do marzeń o zdobyciu ich własnego Bieguna.

Aneta MRÓZ


POMÓŻMY DZIECIOM SPEŁNIĆ ICH MARZENIA

Kredyt Bank S.A. I O/Gdańsk
Konto: 625014-1892-2541-11


Webmaster

Last Updated: 4 December 1995