WOLSZTYN

English
summary

MENU
WPROWADZENIE
ZAMKI
PAŁACE
DWORY
WIELKOPOLSKA

A.MICKIEWICZ
SŁOWNIK
LITERATURA
Duch
E-mail

.


Pałac w Wolsztynie


L o k a l i z a c j a

Miasto położone w Bruździe Zbąszyńskiej, a pałac usytuowany jest nad Jeziorem Wolsztyńskim.Jezioro połączone jest rzeką Dojcą z jez. Berzyńskim.


Pokaż większą mapę


Portyk pałacu w Wolsztynie


H i s t o r i a

Dobra wolsztyńskie miały wielu właścicieli, wśród których byli: Iłowieccy, Miękickich, Powodowskich, Gorajskich, Niegolewskich i Gajewskich. Od 1890 r. do II wojny światowej w rękach Mycielskich.


Herby zamieszczone nad wejściem


C h a r a k t e r y s t y k a

Pałac neoklasyczny został zbudowany w 1911 r. dla Stefana Mycielskiego przez Rogera Sławskiego w nawiązaniu do tzw. stylu narodowego. Przy budowie wykorzystano mury poprzedniej budowli z 1845 r. wzniesionej dla Apolinarego Gajewskiego. Budowla na planie prostokąta, piętrowa z niskim dwuspadowym dachem, ukrytym za tralkową attyką. Pałac poprzedzony sześciokolumnowym portykiem zwieńczonym trójkątnym frontonem, na którym znajdują się herby Dołęga i Korzbok.


P a r k
Park krajobrazowy (pow. 17,8 ha) rozciąga się nad Jez. Wolsztyńskim. Założony na przełomie XVII i XVIII w. pierwotnie o założeniu regularnym. Aleja lipowa i szpaler grabowy w zach. części parku. Pomnikowe drzewa, wśród nich dąb z wyrzeźbionymi przez Marcina Rożka głowami Fauna i Meduzy (dziś kopie).


W s p ó ł c z e s n o ś ć

W 1945 r. pałac spalono, w odbudowanym obiekcie nie odtworzono wnętrz. W zadbanym pałacu mieści się hotel i restauracja. W parku nad jeziorem znajduje się plaża i kąpielisko.

Hotel "Pałac Wolsztyn"
ul. Drzymały 4, 64-200 Wolsztyn
tel. 695402240, 683842746, 68346309394, fax 683463095
e-mail

Podobne odnośniki:

WPROWADZENIE ZAMKI PAŁACE DWORY
WIELKOPOLSKA SŁOWNIK LITERATURA E-mail

© Copyright 2007 by Małgorzata Mazurek