Fryderyk Chopin
Classical MIDI Archives
- za pozwoleniem
Fryderyk Chopin
w pałacach i dworach
Wielkopolski

1826-1830

English
summary

MENU
WPROWADZENIE
ZAMKI
PAŁACE
DWORY
WIELKOPOLSKA

A.MICKIEWICZ

F.CHOPIN
SŁOWNIK
LITERATURA
Duch
E-mail


.

F r y d e r y k   C h o p i n   przyszedł na świat 1 marca (według niektórych historyków 22 lutego) 1810 r. we wsi Żelazowa Wola na Mazowszu. W 2010 r. przypadła 200 rocznica jego urodzin, a rok ten ogłoszono Rokiem Chopinowskim.

W i e l k o p o l s k a   jest regionem, w którym Chopin przebywał kilkakrotnie w latach 1826-1830, m.in. ze względu na swoje powiązania rodzinne. Matka kompozytora, Justyna Krzyżanowska, pochodziła z Wielkopolski. Była ciotką gen. Włodzimierza, uczestnika wojny secesyjnej w Ameryce. W początkach XIX w. mieszkała w Izbicy Kujawskiej. Została zaproszona do Skarbków, właścicieli Żelazowej Woli, gdzie poznała nauczyciela języka francuskiego, Mikołaja Chopina. W czerwcu 1806 r. odbył się ich ślub, a w 1810 r.na świat przyszedł Fryderyk Chopin.

Młody artysta gościł w pałacach w Antoninie i Strzyżewie, a także zatrzymywał się w Wielkopolsce podczas podróży do Dusznik Zdroju, Drezna i Berlina. Chopin bywał w Wielkopolsce w pierwszych 20. latach życia, gdy kształtowała się jego osobowość i wrażliwość twórcza. W listopadzie 1830 r. przez Kalisz, Wrocław, Drezno i Pragę Chopin wyjeżdża do Wiednia. Wybuch Powstania Listopadowego (29.XI) zastaje go w Wiedniu. Znajomi i rodzina powstrzymują go przed powrotem do Warszawy. Chopin decyduje się jechać do Paryża. Przybywa tam 11 września 1831 r. W 1848 r. odbywa siedmiomiesięczne tournee po Anglii i Szkocji.

W Paryżu w dn. 17 października 1849 r. o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera w wieku 39 lat. Zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny, gdzie 30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe. Ciało Chopina spoczywa na cmentarzu Pere Lachaise. Siostra Ludwika zabrała serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W 1880 roku odsłonięto tam epitafium wyrzeźbione przez Leandro Marconiego.

W Poznaniu w 1873 r. ukazała się pierwsza polska biografia artysty Marcelego Antoniego Szulca Fryderyk Chopin i utwory jego muzyczne. Pobyt Fryderyka Chopina w Poznaniu został upamiętniony tablicą na gmachu Urzędu Miejskiego (w 2000 r. dołączono drugą, z profilem kompozytora), zaś setna rocznica urodzin Fryderyka Chopina - tablicą odsłoniętą na dziedzińcu gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych przechowywany jest fortepian przywieziony z Antonina - przypuszczalnie pamiętający pobyt z 1829 r.

W Kórniku przechowywany jest sprowadzony z Drezna fortepian Klaudyny z Działyńskich Potockiej, na którym w 1835 r. prawdopodobnie grał Chopin, a także zbiór nut i korespondencja dotycząca Chopina.
Miejsca pobytu Chopina
w Wielkopolsce
(wg H. F. Nowaczyka)

 • Antonin - prawdopodobnie w 1826 r. (1827 r.?), 1829 r. i 1830 r. w pałacu księcia A. Radziwiłła. Najdłuższa z wizyt odbyła się w dn. 26 października - 4 listopada 1829 r. (albo 30?31 października - 7 listopada). Chopin entuzjastycznie pisał o gościnności księstwa i o wspólnych występach z Radziwiłłem. Chopin zadedykował księciu namiestnikowi Trio g - moll op. 8. W pałacu powstał też Polonez C - dur op. 3, część główna. Fryderyk Chopin udzielił Wandzie, najmłodszej córce Radziwiłłów, kilka lekcji gry.
 • Kalisz - przejazdem co najmniej sześć razy, najczęściej jadąc do Dusznik, Drezna i Strzyżewa; w lipcu i wrześniu 1826 r. (podróż do Dusznik), 2 września 1829 r. (powrót z Wiednia), 21-22 października i 7 listopada 1829 r. (podróż do Strzyżewa i Antonina); następnie w okresie od 3 listopada do 5 listopada 1830 r. (opuszczając ojczyznę). Po 1827 r. na noc zatrzymywał się u miejscowego lekarza Adama Helbicha.
 • Poznań - wraz z profesorem F. P. Jarockim w drodze do i z Berlina (z kongresu naturalistów), w dniach 12 września oraz od 30 września do 3 października 1828 r. Dyskusje budzi sprawa domniemanego koncertu artysty w Białej Sali pałacu namiestnikowskiego w Poznaniu. W październiku 1828 r. przyrodnik profesor Feliks Jarocki zabrał do Berlina osiemnastoletniego Chopina. Jak wynika z zachowanych rozkładów jazdy dyliżansów, podróżni, którzy do stolicy Wielkopolski przybyli 12 września 1828 roku, musieli czekać dwie godziny na odjazd dyliżansu do Berlina. Złozyli wówczas wizytę arcybiskupowi Teofilowi Wolickiemu w Pałacu arcybiskupim na Ostrowie Tumskim. W Berlinie Jarocki i Chopin byli kilka dni. Wyjechali 28 września rano, a do Poznania dotarli we wtorek 30 września, około godziny 13.00. Najbliższy dyliżans w kierunku Warszawy był za trzy dni, 3 października, o godzinie 15.00. Prawdopodobnie ta przyczyna zadecydowała o zatrzymaniu się w Poznaniu. Zamieszkali przypuszczalnie w Hotelu Saskim przy ulicy Wrocławskiej. Fryderyk odwiedził na Grabarach ciotkę i wuja. Nie wiadomo jak spędzali resztę pobytu w Poznaniu, niewykluczone, że chodzili do teatru miejskiego i odwiedzali znajomych. Artysta był w Poznaniu trzy doby: od południa 30 września do godziny 15.00 3 października 1828 roku, nie ma jednak dowodów na jego koncertowanie.
 • Strzyżewo wielokrotnie u matki chrzesnej Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej, m.in.: w lipcu 1827, jesienią w 1929 (22.10-26.10? i 5.11-7.11?) i przypuszczalnie w 1830 r.
 • Żychlin - w sierpniu 1829 r., wraz z doktorem Adamem Bogumiłem Helbichem i przyjaciółmi Alfonsem Brandtem i Ignacym Maciejowskim uczestniczył w weselu po zaślubinach Melanii Bronikowskiej z Wiktorem Kurnatowskim.

 • Ulica Kohlmarkt, przy której mieszkał Chopin w okresie 1830-1831

  Tablica pamiątkowa przy Kohlmarkt 9
  W lipcu 1829 r., po ukończeniu studiów, Fryderyk Chopin wraz z przyjaciółmi wyjechał do Wiednia. Dwukrotnie wystąpił w Kärntnerthortheater, a jego występy odniosły sukces. Dobre przyjęcie na koncertach ułatwiło kontakt z wydawcami: w kwietniu 1830 r., po raz pierwszy za granicą, wydano drukiem w Austrii, w oficynie Tobiasa Haslingera, Wariacje op. 2. W listopadzie 1830 r. Chopin przybył do Wiednia po raz drugi. Po drodze odwiedził Wrocław, Drezno i Pragę. Zamieszkał kolejno w gospodach: Zur Stadt London i Zur Goldenen Lamm, następnie w domu przy Kohlmarkt 9. Niedługo po przyjeździe pianisty w Warszawie wybuchło powstanie listopadowe. Rząd austriacki, który opowiedział się za stłumieniem powstania odwołał lub ocenzurował wszystkie polskie wydarzenia kulturalne mające się odbyć wówczas w Austrii. W efekcie w trakcie ośmiu miesięcy w Wiedniu Chopin koncertował tylko raz. Chopin opuścił miasto 20 lipca 1831 r., zawiedziony i zatroskany o los swojej rodziny w Warszawie, gdzie w międzyczasie powstanie zostało stłumione. Chopin skierował się przez Linz, Salzburg, Monachium i Stuttgart do Paryża.

  Okres od 8 listopada 1838 r. do 11 lutego 1839 r. Chopin spędził razem z George Sand i dwójką jej dzieci na Majorce, zatrzymując się początkowo w Palma de Mallorca, a następnie w klasztorze kartuzów w Valldemossie. Mimo problemów ze zdrowiem i złego samopoczucia na Majorce Chopin ukończony cykl 24 preludiów, w tym preludium Des-dur Deszczowe. Obecnie w klasztornej celi nr 2 i 3 istnieje ekspozycja muzealna poświęcona George Sand i Fryderykowi Chopinowi. Można tam zobaczyć listy i rękopisy, portrety i szkice, oryginalne pianino Pleyel, na którym od stycznia 1836 r., a także maskę pośœmiertną Chopina i pukiel jego włosów. Na dziedzińcu przed klasztorem znajduje się popiersie Fryderyka Chopina dłuta Zofii Wolskiej odsłonięte 21 września 1998 r. przez królową Hiszpanii Zofię i Jolantę Kwaśniewską.


  Valldemossa położona jest wśród wapiennych gór Sierra de Tramuntana

  Valldemossa na Majorce

  Uliczka w Valldemossie

  Popiersie Fryderyka Chopina

  Wnętrze dawnego klasztoru Kartuzów

  Cela -muzeum zajmowana przez Chopina
  Chopin zmarł w nocy 17 października 1849 w Paryżu. Msza żałobna odbyła się 30 października w paryskim kościele Œw. Magdaleny. Ciało artysty złożono na Cmentarzu Pere-Lachaise. Siostra Chopina Ludwika przewiozła do kraju, do Warszawy, serce kompozytora. Spoczęło ono w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

  Epitafium w bazylice Świętego Krzyża

  Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich autorstwa W. Szymanowskiego, 1909 r.

  WPROWADZENIE ZAMKI PAŁACE DWORY, 1838 r.
  WIELKOPOLSKA SŁOWNIK LITERATURA E-mail

  © Copyright 1996-2012 by Małgorzata Mazurek Webmaster